Na svega 40km vožnje od Zagreba, u blizini Krapine, smjestilo se pitoreskno mjestašce Radoboj za posjet kojem će svaki istinski ljubitelj vina izdvojiti svoje vrijeme. Tu je, naime, pronađena najstarija okamina lista vinove loze, koja svjedoči o vrlo dugoj povijesti vinarstva i vinogradarstva ovog kraja. Kada u obzir uzmemo i činjenicu da, osim povijesti, Radoboj ima i jako privlačnu 'vinsku sadašnjost', moramo priznati da je ovo mjesto predugo prolazilo ispod radara ljubiteljima dobre kapljice.
No, to se sada rapidno mijenja. Zahvaljujući ambicioznom načelniku, g. Anđelku Topolovcu i njegovom malom, ali vrijednom timu suradnika, iz EU fondova općina je u posljednje tri godine namaknula preko 4 milijuna eura. Novac je primarno uložen u energetsku obnovu, koja je izvedena u skladu sa najsuvremenijim standardima ekološke održivosti, ali je njime, primjerice, financirana i Hiža vinove loze - interpretacijski centar posvećen najstarijoj okamini trsa na svijetu, staroj između 12 i 14 milijuna godina, kao i Hiža štrukli u kojoj se ovaj poznati zagorski gastro specijalitet radi po izvornoj, lokalnoj recepturi. Vjerujte nam na riječ: nikada niste probali bolje štrukle!
Hiža vinove loze
Interpretacijski centar posvećen najstarijoj okamini lista vinove loze, pronađene u Radoboju, zamišljen je kao suvremeni multimedijalni prostor u kojem se posjetitelji imaju priliku educirati o kulturnim, povijesnim i geografskim značajkama općine te se informirati o turističkoj i enogastronomskoj ponudi mjesta.
Centralna priča formirana je oko već spomenute okamine vinove loze, a sama Hiža ima četiri tematske cjeline: 1. Rimski bog Bacchus i povijest vinove loze u starim civilizacijama od Egipta, antičke Grčke, Rima i Ilirike; 2. Stara autohtona sorta belina koja posjetitelje upoznaje s lokalnim običajima poput Svetog Martina i Vincekova; 3. Bilikum - vrč odnosno zemljani kup kojim su domaćini svojim gostima izražavali dobrodošlicu, a kojeg povezujemo i uz poznatu priču o Čehu, Lehu i Mehu; 4. Proizvodi od vina i grožđa, pri čemu posjetitelj može proživjeti život jedne bobice grožđa od sadnje do flaširanja - pomoću VR naočala.
Hiža zagorskih štrukli
Smještena je u samom centru općine Radoboj, sa željom da sačuva, njeguje i širi nematerijalno kulturno dobro zagorskog kraja: Radobojske štrukle. Osim kušanja, posjetitelji će ovdje imati priliku sudjelovati i na radionicama izrade štrukli i pratećim umjetničko-kulturnim programima. Gastronomsku ponudu planiraju proširiti i na druge delicije tradicionalne zagorske kuhinje.
Radobojski vinari
Udruga vinara i vinogradara „Radobojski pajdaši“ osnovana je 2004. godine, a djeluje na području općine Radoboj, grada Krapine i okolice, te dijelom općine Mihovljan. Inicijatori osnivanja udruge bili su Marijan Dunaj, Vinko Rihtar i Anđelko Topolovec. Udruga je osnovana sa svrhom razvoja vinogradarstva i vinarstva, te promicanja razvoja tržišta u cilju prodaje zagorskih vina i drugih proizvoda od grožđa i vina.
Važno je napomenuti kako je Radoboj lokalitet na kojem se uzgaja autohtona belina, koja je "majka" čak 80 svjetskih sorti vinove loze. Belina, uz pinot i traminac, jedna je od tri najstarije sorte vinove loze na svijetu. Kušanje vina radobojskih vinara vodili su i organizirali vinar Goran Rihtar i enologinja Jasminka Šaško, ujedno i predsjednica udruge Vino Zagorje.
Ukoliko vas put nanese u Radoboj (a sigurni smo da hoće nakon što ste sve ovo pročitali :)), obratite pažnju i na povijesno-kulturne znamenitosti poput arheološkog nalazišta prapovijesne Podstenje, kapelu Sv. Jakoba i crkvu Presvetog Trojstva, Radobojski trnac, muzej Radboa i edukacijsko-promidžbeni centar za prirodu Zagorje.
Svojim posjetiteljima Radoboj nudi očuvan okoliš, čist zrak, izvore čiste vode te pitoreskni krajolik prošaran šumama i zelenilom. Idealna destinacija za "city break" i bijeg od užurbane svakodnevice, upotpunjene jedinstvenom ponudom Šumske kupke - lječilišne metode koja podržava zdravlje na svim razinama.
---
PR: Sanja Plješa
Pripremila: Irena Lučić, diWine Croatia
Foto: Irena Lučić
Comments