top of page
  • Writer's pictureIrena Lučić

Restoran Academia predstavio novi meni


U prekrasnom hotelu Hotelu Kaj smještenim u srcu Marije Bistrice nalazi se a la carte restoran „Academia“ koji je ovih dana predstavio svoju novu gastro ponudu i to kroz 8 sljedova klasične i veganske prehrane. Iako su svi tanjuri dizajnirani tako da se prilikom prvog griza događa prava gastro eksplozija okusa, hotel Kaj je posebno ponosan jer je ispunio sve uvjete za Vegan Welcome – Vegan Friendly certifikat i tako ušao u svjetsku ponudu vege-hotela. Svi tanjuri koje smo kušali su maštovita, promišljena, odlično izbalansirana rješenja koja su pravo iznenađenje za svačije nepce, što su priznali čak i najtvrdokorniji pobornici klasične prehrane.

Novu ponudu u meniju, odnosno navedene sljedove, svakodnevno priprema chefica Danijela Vitez sa svojim mladim timom punim entuzijazma, novih ideja i želje za pripremanjem posebnih jela. Zamislite, u sklopu hotela Kaj nalazi se organski vrt kojeg sami obrađuju i održavaju, koriste vlastiti mladi luk, rotkvicu, ciklu, papriku, rajčicu, krumpir i sve začinsko bilje koje raste u Zagorju. Sladoled koji ćete jesti u ovom hotelu je bez aditiva, kroasane, peciva i kruh peku sami, kolače i torte rade u samom hotelu. Jednom riječju, većina hrane stvara se u toj maloj, ali moćnoj kuharskoj tvornici, što se itekako vidjelo i osjetilo na tanjurima. „Svaka dobra gastro priča kreće od namirnice, a svježe i prirodno uzgojene namirnice prvi su korak prema košari okusa maštovitih menija“ – kaže ova kreativna chefica, koja je do detalja osmislila svaki tanjur. Skromno, što je odlika velikih ljudi, Danijela dodaje kako joj je najveće priznanje zadovoljstvo gostiju i njihova želja da se ponovo vrate i probaju nešto novo.

A evo zbog čega trebate posjetiti restoran Academia na početku ove godine:

Kreativna predjela Na stol su stizala klasična, vegetarijanska i veganska jela, pa smo imali prilike kušati od svega pomalo. Na kraju je bilo teško odlučiti se koje je najbolje. Ljubitelji mesa odmah su na početku došli na svoje, jer im je na tanjurima odlično pripremljen, kremasti tatarski biftek s kriškama toplog tosta i ribanim maslacem s malo rikule i svježih klica. Ispred onih koji ne vole meso našao se vrlo maštoviti tanjur sa kremastom kvinojom i dimljenim tempehom uz dodatak klica soje i tapenadom od crnih maslina. Jela su brzo nestajala s tanjura a izuzetno su prijala uz Krauthaker Pinot crni 2017. Ravioli od cikle, naravno od domaćeg tijesta, punjeni raguom od mlade teletine na pikantnom pireu od cikle bili su drugi slijed. Nježno pahuljasto tijesto koje je obavilo finu, ne previše začinjenu teletinu odlično se slagalo s nježno pikantnim umakom, tako pripremljenim da je gotovo nestao tipičan zemljani okus koji obično prati ciklu. Ispred vegetarijanaca u našem društvu našli su se njoki od koprive i rikule u umaku od šampinjona i izazvali ogromnu znatiželju. Savršeni na oko, a potom poput oblačića u ustima, brižljivo pripremljeni da su sačuvali sve okuse ljekovitih biljaka koje su se, na svu sreću, sve više počele koristiti u kuhinjama.


Jela pripremljena „po zanatu“ Ubrzo su stigli treći sljedovi: Jakobove kapice (marinirane i dimljene) na podlozi od batata s kus kusom, a na tanjurima onih koji ne jedu mesu našao se kremasti rižoto s gljivama. Nismo znali što je bolje, razvila se diskusija iz koje se nije moglo zaključiti tko je pobjednik, ali majstorski pripremljen rižoto, onako „po zanatu“ ponio je velike pohvale. Što se tiče vina, spojeno je more i kopno: uz Jakobove kapice i rižoto odlično je pasao Chardonnay 2020. zagorske vinarije Vuglec Breg zelenkasto žute boje, istaknutih mirisa i profinjene voćne arome.

Iznenađenje dana Potom za svih iznenađenje dana, tanjur kojeg su svi pohvalili jer to je dokaz da se sa skromnim i jednostavnim namirnicama može napraviti savršeno jelo. U zdjelici se nalazilo jelo po teksturi između juhe i variva po okusu koji je jamčio da će se tražiti repete. U jelovniku ćete ga naći pod nazivom Vegan pumpkin curry, odnosno vegansko jelo od butternut buče, slanutka (koji je bio kuhan "pod zub") uz dodatak kokosovog mlijeka, curryja, đumbira i kurkume. Apsolutno savršenstvo! Ovo je bio samo uvod u glavna jela, upozorio nas je direktor hotela Ilija Andabak koji je s nama uživao u jelima i vinima trudeći se, sa svojim personalom, što bolje predstaviti ponudu hotelskog restorana. Zaključili smo da je sam restoran nepotrebno i prekomjerno samozatajan - nalazi se na prekrasnoj lokaciji, ima odličnu ponudu hrane i pristupačne cijene - što su dovoljni razlozi da se upravo na ovom mjestu uživa u pravoj fuziji svježe, ekološki prihvatljive hrane. Mi smo isprobali 16 različitih tanjura i svi su ocijenjeni najvišim ocjenama.

Glavni dio menija počinje se s juhom, a mi se nismo mogli odlučiti koju naručiti, pa su na stol stigle obje: krem juha od buče i juha od luka zapečena s grana padano sirom. Za mnoge je juha od buče bila najbolja koju su do sada kušali, a juha od luka je bila iznenađenje. I ovdje se vidio mali pomak u razmišljanju kako pripremiti klasična jela: savršen okus dobro poznate juhe imao je potpuno drugačiju strukturu, a dodatno iznenađenje bili su kuglice od tijesta od kojeg se inače rade profiteroli.

Glavna jela uz moćna vina Na stol su stigli tanjuri s prvim glavnim jelom: Sous vide caprese piletina, odnosno aromatizirana pileća prsa s timijanom uz koja se kao prilog poslužio svježi pesto od bosiljka, mozzarella i rajčica. Nježno jelo s blagom dominacijom mediteranskog bilja uz koje odlično prijaju termički obrađene rajčice - kao da smo se na trenutak vratili u ljeto. Savršeno su se sljubili uz gutljaje Stina pošipa 2020. Grožđe je za ovo vino ubrano ručno, a potom je rađena i dodatna selekcija grožđa u podrumu koje se hladilo prije prešanja bez prisutnosti kisika. Polovica se grožđa preša prije maceracije, a druga polovica nakon 6 sati od maceracije. Fermentacija je kontrolirana s odabranim kvascem. 80% vina dozrijeva u čeličnim tankovima dok je 20% fermentirano u barrique bačvama i drvenim posudama sur lie tehnologijom. Malolaktična fermentacija odvijala se isključivo u baricima, a bistrenje i dozrijevanje u čeličnim tankovima. Ubrzo je stiglo i drugo glavno jelo: srneći odresci s kruškom i brusnicama uz ragu od boba i pire od korabice. Zaključili smo - ovo je dobro izbalansirano zimsko jelo, mekanog mesa i odlično pripremljenog boba u umaku od rajčice. Ljeto i zima na tanjuru – ovisno o raspoloženju. Uz srnetinu točio se Stina plavac mali 2018. Grožđe za ovo vino brano je ručno iz vinograda smještenih oko sela Bol, na južnim padinama, potom je rađen izbor grožđa u podrumu. U podrumu je primjenjena kontrolirana fermentacija u čeličnim tankovima, maceracija u trajanju od 7 do 21 dan, a potom malolaktična fermentacija u čeličnim tankovima. Vino je prije punjenja u boce dozrijevalo 12 mjeseci u rabljenim barrique bačvicama.


Deserti koji mame osmijeh na lica Restoran Academia Bluesun Hotela Kaj u Mariji Bistrici poznat je i po desertima (ako ih niste do sada probali, pogriješili ste!). U jelovniku ćete naći Čokoladni creme brulée i Kesten šumu, ljubazno osoblje će vam došapnuti da svakako morate probati Snickers ili možda profiterole s kavom, a mi vam preporučujemo Višnju i Karameliziranu jabuku.

Naime, kad su na tanjurima stigle sjajne, gotovo savršene višnje (velikog formata) i zelene jabuke, nismo mogli vjerovati da je to desert. Bljeskali su fleševi, naveliko se slikalo, a onda je nastala tišina, jer vilicom smo oprezno krenuli u istraživanje: sjajni omotač od čokolade krio je pjenu od vanilije, a u sredini je bio skriven kompot od višnje. Čokoladno, slatko i kiselo spojeno u jedan zalogaj daje savršenstvo nakon kojeg se moraš zadovoljno nasmiješiti. Zelene su jabuke, pak, bile ispunjene bijelom veganskom čokoladom i sitno sjeckanom, pa pečenom i začinjenom jabukom. Uz to, par gutljaja Muškata Momjanskog 2019. vinarije Kozlović, poluslatkog bijelog vina bilo je dovoljno da se večer kušanja novog menija restorana Academia Hotela Kaj u Mariji Bistrici završi s mišlju: ovamo se treba vratiti!


---

PR: Alma Premerl Zoko, Modni ALMAnah

Foto: Nikola Zoko

Comments


bottom of page